МВОК – нова “освіта для дозвілля”?

Девід Блейк, голова Degreed, пояснює важливість і доцільність збереження гуманітарної освіти завдяки використанню масових онлайн-курсів. Переклад публікації здійснено командою MOOCology.


Сьогодні люди все частіше ставлять питання: яка мета освіти? Особливо гостро воно звучить в контексті постійного підвищення вартості вищої освіти. Втім, незайвим буде згадати й те, що рівень зайнятості серед випускників коледжів, навіть з урахуванням деякого падіння за останні роки, залишається відносно високим. Хоча, програми гуманітарних наук все частіше змушені виправдовувати своє існування, оскільки увага звернена на користь професійних програм, які готують студентів до робочої сфери діяльності й кар’єри.

Як виявилося, ця тема обговорюється далеко не перший раз. У чудовій статті для JSTOR Daily, автор Лівія Гершон досліджує ідеї періоду початку минулого століття, коли освіта переслідувала цілі, відмінні від сьогоднішніх, а саме: допомогти людям максимально використовувати своє дозвілля.

“Освіта для дозвілля” була повною протилежністю професійній. Замість того, щоб готувати студентів до кар’єри, мета такої освіти полягала в тому, щоб заповнити вільний час книжками, мистецтвознавством, і т.п. Це було дуже важливим рішенням, оскільки робочі дні й тижні скорочувалися, залишаючи людям все більше вільного часу. Гершон цитує Алтея А.Пейн, який стверджує, що освіта була необхідною для того, щоб допомогти працюючим, робочі години яких скорочувалися, використовувати їх дозвілля з користю.

Стаття Гершон простежує історію освіти з метою виявити не лише причини появи подібної філософії, але й як з часом ця ідея зникала. Читаючи її, мені спало на думку, що новий тип освіти для дозвілля має місце, але не в формальних класах, а на неофіційних курсах, таких як МВОК. Ряд досліджень про те, чому люди реєструються на МВОК, показали, що чи не найпопулярнішою причиною є інтелектуальна цікавість до вдосконалення професійних навичок.

Можливо, освіта для дозвілля не має майбутнього. Однак, люди дійсно оцінюють інтелектуальну діяльність, яка навчає їх, як використовувати свій вільний час з користю (інакше, навіщо десятки тисяч людей підписалися на курс з сучасної американської поезії?). Але в нинішній економічній ситуації вони не можуть виправдати витрати на отримання стаціонарної освіти.

79_Save_Liberal_Education_2

Для тих, хто побоюється, що нові тенденції в напрямку компетентної і професійної освіти можуть покласти край гуманітарним наукам, прийміть той факт, що мільйони учнів в усьому світі шукають ці курси самостійно, і вони цілком можуть забезпечити їм як придбання професійних навичок і знань, так і перспективне кар’єрне майбутнє.

Коментарів немає.

Залиште свій коментар